Zbliża się kolejny rok, a wraz z nim mnóstwo plannerów i kalendarzy kusi nas ze sklepowych półek. Są kolorowe, pełne obietnic nowego początku, lepszej organizacji i efektywności. Ale czy naprawdę potrzebujesz tego wszystkiego? Czy to tylko chwilowa fascynacja noworocznymi postanowieniami? A może pragniesz zorganizować swoje życie, poprawić produktywność i zapanować nad chaosem codzienności?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, ile z tych nowych plannerów kończy się zakurzonymi w kącie biurka po kilku tygodniach? Nie pozwól, aby Twój nowy nabytek dołączył do tego grona. Zanim zdecydujesz się na zakup, zastanów się nad tym, co naprawdę sprawi, że Twój rok będzie wyjątkowy. Jak wybrać idealny planner lub kalendarz? Czytaj dalej.

Dlaczego właściwie chcesz planner lub kalendarz?

Czy kupujesz kalendarz pod wpływem emocji, noworocznych postanowień? Czy kierujesz się jego pięknym wyglądem i myślisz: “w końcu zmienię coś w swoim życiu”? Samo posiadanie kalendarza nie zmieni automatycznie Twojego życia. Jeśli nie pójdzie za tym przemyślany i dopasowany do Ciebie system organizacji, to kalendarz zamieni się w kolejną ozdobę na biurku i kolejną kupkę wstydu w grudniu kolejnego roku. Planner czy kalendarz to tylko narzędzie, a to Ty masz wpływ na to, jak i czy zmienisz swoje życie.

Przemyśl, co w Twoim obecnym systemie organizacji nie działa

Z pewnością posiadasz już jakiś system, według którego działasz przez cały rok, realizując różne zadania. Przyjrzyj się mu. Zastanów się nad tym, co w Twoim obecnym systemie czasem nie działa. Czy często zdarza Ci się, źle oszacować czas na zadania dla klientów? Czy ważne spotkania giną w gąszczu codziennych obowiązków? Czy zdarzyło Ci się umówić dwa ważne spotkania w jednym czasie? Identyfikacja tych wyzwań pomoże Ci skoncentrować się na wyborze plannera lub kalendarza, który faktycznie spełni Twoje potrzeby.

Gdzie zapisujesz ważne informacje i wszystkie bieżące zadania do wykonania?

Jeśli nie chcesz o czymś zapomnieć, to gdzie to zapisujesz? Może trzymasz wszystko w telefonie, albo zapisujesz na karteczkach samoprzylepnych? Może wysyłasz maile do samej siebie? Zazwyczaj zapisujesz wszystko na papierze czy w formie elektronicznej? Wrzucanie na siłę spotkań i zadań do kalendarza, gdy i tak do niego nie zajrzysz, nie ma sensu. Lepiej skorzystać z innego sprawdzonego przez Ciebie narzędzia. W końcu to narzędzie ma Cię wspierać każdego dnia.

Pracujesz stacjonarnie czy często jesteś w drodze?

Warto byś zastanowiła się, jak wygląda Twoja praca przez większość czasu. Czy pracujesz głównie w jednym miejscu, czy może często podróżujesz, jeździsz do klientów? Jeśli często jesteś w drodze, mały kompaktowy kalendarz/planner będzie wyborem idealnym. Zmieścisz go łatwo w torebce, nie zajmie dużo miejsca i będziesz go miała zawsze przy sobie. Świetnym wyborem będzie także kalendarz elektroniczny. Kalendarz ma być dla Ciebie wsparciem, dostosować się do Twojego stylu życia.

Jak bardzo jesteś elastyczna w ciągu dnia?

Czy masz z góry przeznaczony cały dzień na spotkania z klientami i ciężko Ci znaleźć wolną chwilę na inne zadania? Jeśli tak, być może sprawdzi się u Ciebie kalendarz z przeglądem tygodnia. A może jesteś na tyle elastyczna, że sama decydujesz, kiedy i ile pracujesz? Wtedy może okazać się, że najlepiej sprawdzi się u Ciebie kalendarz z harmonogramem dziennym lub godzinnym. Wyznaczysz sobie bloki czasowe, na wykonanie np. pracy koncepcyjnej lub wystawianie faktur. Dodasz informacje o spotkaniach.

Gotowa, by zacząć planować nadchodzący rok nawet z małym dzieckiem pod pachą?

Podczas gdy sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnych plannerów i kalendarzy, niech wybór idealnego narzędzia będzie świadomy. Zastanów się nad swoimi potrzebami, bieżącymi wyzwaniami i stylem życia. Niech to narzędzie stanie się sprzymierzeńcem w codziennych zadaniach, a nie tylko ozdobą na biurku. Planner może sporo ułatwić, ale to Ty ostatecznie ponosisz odpowiedzialność za swój sukces.

Magia planowania nie dzieje się wraz z zakupem nowego, pięknego plannera czy kalendarza. Do tego potrzeba odpowiedniego systemu, nawyków, mindsetu.

▶️ Jeśli chcesz wejść w kolejny rok z lekkością, zaplanować działania dopasowane do Twojego stylu życia, dzięki czemu zyskasz pewność, że zadziałają i nie porzucisz ich po kilku tygodniach.

▶️ Jeśli chcesz mieć więcej przestrzeni na elastyczne działania i nieoczekiwane sytuacje (jak np. choroba dziecka).

▶️ Jeśli chcesz mieć jasność, w jakim kierunku podążasz i z jakich zasobów korzystać na co dzień, skorzystaj z mojego Noworocznego Sprintu. Noworoczny Sprint to nie tylko konsultacje – to wspólna podróż ku lepszemu życiu. Twoja szansa na zmianę zaczyna się od pierwszej konsultacji. Razem omówimy plan, poznasz mnie lepiej, a potem, podczas intensywnych konsultacji audio, wspólnie zaplanujemy efektywne działania na kolejne tygodnie. Dołącz do Noworocznego Sprintu i razem uczynimy 2024 rokiem realnych przemian! Umów się już teraz na konsultacje TUTAJ.